مستندات نشست نمایش آینده با عنوان : ترابشریت، مرز باریک میان شجاعت و حماقت

 

ترابشریت، مرز باریک میان شجاعت و حماقت

در جلسات گذشته «نمایش آینده – Showing the Future» تلاش بر این بوده که با معرفی کلان‌روندهای فناوری، تصویر نسبتاً جامعی از آینده‌ پیش‌رو در بازه 20 الی 30 سال آینده داشته باشیم. ابعاد مختلفی از توسعه فناوری در این جلسات مورد بررسی قرار گرفت ولی واقعیت آن است که تاکنون فقط به آثار بیرونی و محیطی فناوری‌های پیشرفته پرداخته‌ایم و بررسی دقیقی بر اثرات درونی آن بر بدن و ذهن انسان صورت نگرفته است.

هم‌اکنون به مدد فناوری‌های نوین سطحی از قدرت در پیش‌روی و دسترس بشر قرار گرفته است که تا پیش از این حتی در فیلم‌ها و نوشته‌های علمی هم نتوانسته‌ بودند بدرستی آن را پیش‌بینی کنند. از جمله این‌که بشر امروز تقریباً از لحاظ فنی مانعی برای دستکاری در بدن و ذهن خود ندارد و تنها چند سال دیگر به کنترل کامل دانش بشر بر ابعاد علمی ساختار ذهن و بدن باقی‌مانده است. در این میان گروهی عقیده دارند که دستکاری و تغییرات در ساختار اولیه ذهن و بدن بشر کاری غیراخلاقی و به قول فرانسیس فوکویاما «احمقانه‌ترین تصمیم بشریت» است و گروهی این اقدام را یک گام شجاعانه و غیر قابل اجتناب در توسعه توانمند‌های بشر (در همه حوزه‌ها من جمله اخلاق) می‌دانند.

طرفداران این جنبش به آن نام ترابشریت (Transhumanism) داده‌اند و عقیده دارند که با پیشرفتِ فناوری و افزایش در دسترس بودنِ آن، می‌توان به جلوگیری از افزایشِ سن پرداخت و یا به توانمندسازی انسان‌ها به لحاظِ توانایی‌های فیزیکی، ذهنی یا روان‌شناختی، دست زد.

1394-6-28
اخبار